Awards List
Scenic Mountain Triathlon
Presented by the RIcwood Area Chamber of Commerce
Results by TSR Timing Group - TSRTiming.com
July 12, 2015 - 10:00 AM | Richwood, WV
Weather: 75' & Sunny
********** AWARDS LIST **************
********** FEMALE OVERALL Male RESULTS ***********
Place Name S Age Finish
===== =================== = === =========
1 Sarah Fletcher F 43 2:04:23.9
2 Krista Dunton F 48 2:08:07.8
3 Lauren Allen F 24 2:12:39.8
********** MALE OVERALL Female RESULTS ***********
Place Name S Age Finish
===== =================== = === =========
1 Tom Wood M 31 1:34:06.7
2 Adam Brumley M 22 1:37:09.7
3 David Williams M 39 1:39:34.8
FEMALE Age Group 20 - 24
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 60 Breanna Mazzella F 20 2:46:17.5
MALE Age Group 20 - 24
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 9 Bobby Jesmer M 21 1:56:32.6
2 16 Michael Johnson M 22 2:03:21.3
3 38 Zachary Cesa M 23 2:27:38.8
FEMALE Age Group 25 - 29
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 49 Anna-Marie Jaeschke F 26 2:35:07.1
2 57 Allison Subacz F 29 2:44:48.4
3 59 Rachel Taylor F 29 2:45:51.9
MALE Age Group 25 - 29
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 6 Brendan Jones M 27 1:48:34.0
2 22 Dustin Wood M 25 2:08:35.7
3 25 Brandon Williams M 28 2:12:25.9
FEMALE Age Group 30 - 34
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 43 Marsha Arnett F 34 2:30:00.8
2 58 Teresa Smallwood F 34 2:45:33.6
MALE Age Group 30 - 34
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 5 Andrew Cochran M 31 1:45:30.9
2 8 Nick Massey M 31 1:55:18.4
3 15 John McMurry M 30 2:02:19.5
FEMALE Age Group 35 - 39
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 66 Bekki Spencer F 36 3:10:50.7
MALE Age Group 35 - 39
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 10 Jr Spencer M 35 1:57:40.5
2 11 Michael Haid M 39 1:58:05.6
3 14 Jacob Glance M 36 2:01:24.7
FEMALE Age Group 40 - 44
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 41 Ronda Buckland F 40 2:29:13.6
2 52 Jill Meadows F 40 2:37:56.7
3 64 Hanna Hurst F 44 3:04:42.0
MALE Age Group 40 - 44
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 13 Bradley Farrell M 40 1:59:20.0
2 19 Billy Tyo M 41 2:05:26.5
3 24 Jim Kirby M 41 2:11:24.2
FEMALE Age Group 45 - 49
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 56 Susan Long F 49 2:42:35.2
MALE Age Group 45 - 49
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 12 John Ledahawsky M 47 1:58:31.4
2 30 Paul Blom M 46 2:19:47.8
FEMALE Age Group 50 - 55
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 27 Amy Robbins F 52 2:15:28.6
2 65 Roni Hayes F 50 3:05:55.7
MALE Age Group 50 - 55
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 7 Dave Strawn M 54 1:52:03.0
2 18 Mark Robbins M 54 2:04:51.8
3 29 Russell King M 50 2:19:01.1
MALE Age Group 56 - 59
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 33 Danny Williams M 58 2:22:11.2
2 47 Robert Bass M 56 2:32:08.2
3 70 Rick Wilson M 56 3:38:06.9
FEMALE Age Group 60 - 64
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 50 Lynne Ryan F 61 2:35:51.1
MALE Age Group 60 - 64
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 32 Frank Robbins M 63 2:21:15.0
2 61 Donald Capper M 60 2:46:51.6
FEMALE Age Group 65 - 69
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 53 Diana Morris F 65 2:40:04.0
MALE Age Group 70 - 98
Place O'All Name S Age Finish
===== ===== =================== = === =========
1 68 Roy Moose M 70 3:16:39.1
********** OVERALL Men RELAY TEAM AWARDS ***********
1. Dynamic Duo 1:41:37
Team Name Event Split Time
1 Dynamic Duo Swim -3:12 -3:12
2 Dynamic Duo Bike 1:07:36 1:04:24
3 Dynamic Duo Finish 37:13 1:41:37
********** OVERALL FEMALE RELAY TEAM AWARDS ***********
********** OVERALL COED RELAY TEAM AWARDS ***********
1. Adkins Family 2:24:49
Team Name Event Split Time
1 Adkins Family Swim 16:02 16:02
2 Adkins Family Bike 1:07:10 1:23:12
3 Adkins Family Finish 1:01:37 2:24:49
2. Guess Which One is the Runner 2:30:18
Team Name Event Split Time
1 Guess Which One is the Runner Swim 20:05 20:05
2 Guess Which One is the Runner Bike 1:10:21 1:30:26
3 Guess Which One is the Runner Finish 59:53 2:30:18
3. Two Swimmers, a Biker, and a Runner 2:33:59
Team Name Event Split Time
1 Two Swimmers, a Biker, and a Runner Swim 23:36 23:36
2 Two Swimmers, a Biker, and a Runner Bike 1:21:45 1:45:20
3 Two Swimmers, a Biker, and a Runner Finish 48:39 2:33:59
4. S & A 2:37:32
Team Name Event Split Time
1 S & A Swim 14:46 14:46
2 S & A Bike 1:19:20 1:34:06
3 S & A Finish 1:03:27 2:37:32
5. Me and Rachael 3:12:51
Team Name Event Split Time
1 Me and Rachael Swim 0:26 0:26
2 Me and Rachael Bike 2:26:02 2:26:28
3 Me and Rachael Finish 46:24 3:12:51