2nd Annual Race for Habitat


Show All Results
                                2nd Annual
                             Race for Habitat
 Results by The TriStateRacer.com Timing Group - TriStateRacer.com/Timing
                          June 2, 2012 - 8:00 AM
                      Greenup, KY - Downtown Greenup

Weather: 57' Fair 67% Humidity
 
Place Name                Time    Pace  
===== =================== ======= ===== 
    1 Blaine Roberts        18:58  6:07 
    2 Kara Coldiron         20:22  6:34 
    3 Anthony Fraley        20:23  6:34 
    4 Lanny Fraley          20:36  6:38 
    5 Katherine McClain     20:56  6:45 
    6 Ed Edwards            21:40  6:59 
    7 Dave Coburn           21:56  7:04 
    8 Tony Silvey           23:24  7:32 
    9 Peyton Cantrell       23:32  7:35 
   10 Scott Garvin          23:34  7:35 
   11 Chris Griffith        23:38  7:37 
   12 Larry Royster         23:46  7:39 
   13 Mike Meadows          24:00  7:44 
   14 Ryan Slaughter        24:42  7:57 
   15 Lois Alcorn           24:55  8:02 
   16 Jamie Pancake         25:29  8:12 
   17 Sam Robinette         26:26  8:31 
   18 Emma Dickison         26:36  8:34 
   19 Amy Rase              27:37  8:54 
   20 Nickel Sherri         27:49  8:58 
   21 Matt Boggs            28:49  9:17 
   22 Ron Johnson           30:02  9:40 
   23 Mandy Griffith        30:08  9:42 
   24 Katie Adkins          30:29  9:49 
   25 Sara Sexton           30:48  9:55 
   26 Katie Bechtel         30:51  9:56 
   27 Shane Bechtel         30:58  9:58 
   28 Larry Neff            31:01  9:59 
   29 Peter Mingus          31:29 10:08 
   30 Tami Coleman          32:34 10:29 
   31 George Ison           33:07 10:40 
   32 Karley Stewart        34:59 11:16 
   33 Shannon Mills         35:16 11:21 
   34 Kimberly Newland      35:26 11:25 
   35 Emily Pancake         36:08 11:38 
   36 Kacey Stewart         36:32 11:46 
   37 Sarah Meadows         36:35 11:47 
   38 Dedra Adkins          36:40 11:49 
   39 Lizellen Snyder       37:43 12:09 
   40 Jaxon Sweeny          38:54 12:32 
   41 Lena Pancake          39:35 12:45 
   42 Lisa Newsome          40:00 12:53 
   43 Frank Higginbotham    43:30 14:01 
   44 Laura Barker          45:01 14:30 
   45 Amy Boggs             49:57 16:05 
   46 Sadie Barker          51:06 16:27 
   47 Linda Thacker         51:11 16:29 
   48 Donnie Thacker        51:12 16:29 
   49 Ami Bartee            56:14 18:06 
   50 Vicki Higginbotham    56:15 18:07 
   51 Napine Lutey          56:15 18:07 



 

                   ********** AWARDS LIST **************


               ********** OVERALL Female RESULTS ***********
Place Name                Ag Time    
===== =================== == ======= 
    1 Kara Coldiron       14   20:22 

                ********** OVERALL Male RESULTS ***********
Place Name                Ag Time    
===== =================== == ======= 
    1 Blaine Roberts      17   18:58 

                         FEMALE Age Group  1 - 13
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1     9 Peyton Cantrell       23:32 
    2    24 Katie Adkins          30:29 
    3    32 Karley Stewart        34:59 

                          MALE Age Group  1 - 13
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1    40 Jaxon Sweeny          38:54 

                         FEMALE Age Group  14 - 19
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1    35 Emily Pancake         36:08 

                         

                         FEMALE Age Group  20 - 29
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1     5 Katherine McClain     20:56 
    2    25 Sara Sexton           30:48 
    3    34 Kimberly Newland      35:26 

                          MALE Age Group  20 - 29
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1    21 Matt Boggs            28:49 

                         FEMALE Age Group  30 - 39
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1    19 Amy Rase              27:37 
    2    20 Nickel Sherri         27:49 
    3    23 Mandy Griffith        30:08 


                          MALE Age Group  30 - 39
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1     3 Anthony Fraley        20:23 
    2     7 Dave Coburn           21:56 
    3    10 Scott Garvin          23:34 

                         FEMALE Age Group  40 - 49
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1    15 Lois Alcorn           24:55 
    2    18 Emma Dickison         26:36 
    3    30 Tami Coleman          32:34 

                          MALE Age Group  40 - 49
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1     6 Ed Edwards            21:40 
    2    13 Mike Meadows          24:00 
    3    29 Peter Mingus          31:29 

                         FEMALE Age Group  50 - 59
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1    39 Lizellen Snyder       37:43 
    2    41 Lena Pancake          39:35 
    3    50 Vicki Higginbotham    56:15 

                          MALE Age Group  50 - 59
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1     8 Tony Silvey           23:24 
    2    12 Larry Royster         23:46 
    3    16 Jamie Pancake         25:29 

                         FEMALE Age Group  60 - 98
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1    47 Linda Thacker         51:11 

                          MALE Age Group  60 - 98
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1     4 Lanny Fraley          20:36 
    2    28 Larry Neff            31:01 
    3    31 George Ison           33:07 

                 ********** Age Group LIST **************


                         FEMALE Age Group  1 - 13
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1     9 Peyton Cantrell       23:32 
    2    24 Katie Adkins          30:29 
    3    32 Karley Stewart        34:59 
    4    36 Kacey Stewart         36:32 
    5    37 Sarah Meadows         36:35 
    6    46 Sadie Barker          51:06 


                          MALE Age Group  1 - 13
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1    40 Jaxon Sweeny          38:54 

                         FEMALE Age Group  14 - 19
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1    35 Emily Pancake         36:08 



                         FEMALE Age Group  20 - 29
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1     5 Katherine McClain     20:56 
    2    25 Sara Sexton           30:48 
    3    34 Kimberly Newland      35:26 
    4    45 Amy Boggs             49:57 

                          MALE Age Group  20 - 29
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1    21 Matt Boggs            28:49 

                         FEMALE Age Group  30 - 39
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1    19 Amy Rase              27:37 
    2    20 Nickel Sherri         27:49 
    3    23 Mandy Griffith        30:08 
    4    26 Katie Bechtel         30:51 
    5    42 Lisa Newsome          40:00 
    6    49 Ami Bartee            56:14 

                          MALE Age Group  30 - 39
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1     3 Anthony Fraley        20:23 
    2     7 Dave Coburn           21:56 
    3    10 Scott Garvin          23:34 
    4    11 Chris Griffith        23:38 
    5    14 Ryan Slaughter        24:42 
    6    27 Shane Bechtel         30:58 

                         FEMALE Age Group  40 - 49
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1    15 Lois Alcorn           24:55 
    2    18 Emma Dickison         26:36 
    3    30 Tami Coleman          32:34 
    4    33 Shannon Mills         35:16 
    5    38 Dedra Adkins          36:40 
    6    44 Laura Barker          45:01 


                          MALE Age Group  40 - 49
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1     6 Ed Edwards            21:40 
    2    13 Mike Meadows          24:00 
    3    29 Peter Mingus          31:29 

                         FEMALE Age Group  50 - 59
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1    39 Lizellen Snyder       37:43 
    2    41 Lena Pancake          39:35 
    3    50 Vicki Higginbotham    56:15 
    4    51 Napine Lutey          56:15 

                          MALE Age Group  50 - 59
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1     8 Tony Silvey           23:24 
    2    12 Larry Royster         23:46 
    3    16 Jamie Pancake         25:29 
    4    17 Sam Robinette         26:26 
    5    22 Ron Johnson           30:02 
    6    43 Frank Higginbotham    43:30 

                         FEMALE Age Group  60 - 98
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1    47 Linda Thacker         51:11 

                          MALE Age Group  60 - 98
Place O'All Name                Time    
===== ===== =================== ======= 
    1     4 Lanny Fraley          20:36 
    2    28 Larry Neff            31:01 
    3    31 George Ison           33:07 
    4    48 Donnie Thacker        51:12 
 
						
						
						
						
						
						
						
					

Our goal is to help our community
by promoting fitness and
raising millions for charity.

Our Featured Races

Sign up for our Newsletter!